Lucky Language Opole”,
Ekspert w nauczaniu
728 457 032

77 553 11 44

biuro@lucky-language.pl

Job interview


Job interview – czyli jak się przygotować do rozmowy o pracę w języku angielskim

Rozmowa o pracę to dla wielu osób ogromny stres, tym bardziej, kiedy muszą odbyć ją w języku obcym. Każdy z nas myśli o rozwoju swojej kariery i w pewnym momencie swojego życia, może mieć styczność z rozmową o pracę np. w języku angielskim. To coraz częściej spotykana praktyka, ze względu na rosnący rynek międzynarodowych korporacji, które na swoją siedzibę wybierają Polskę.

Znajomość języka obcego w XXI wieku to konieczność. Angielski, jako język globalny w przypadku rozmowy o pracę, może pozwolić nam na uzyskanie wyższej pensji, lepsze stanowisko, albo po prostu własny rozwój zawodowy i uczenie się od zagranicznej kadry zarządzającej. W 99% zagraniczni managerowie nie posługują się językiem polskim, tylko międzynarodowym językiem – angielskim używanym na świecie przez 1,75 miliarda osób.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę w języku angielskim? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, stojąc w obliczu spotkania, na którym decyduje się ich być, albo nie być. Na szczęście dzięki profesjonalnym kursom z doświadczonymi lektorami, można szybko i skutecznie nauczyć się i przećwiczyć, najważniejsze elementy układanki naszego „job interview”.

Nie każdy lektor jest jednak w stanie przygotować nas do wyzwania, jakim jest rozmowa o pracę w języku angielskim. Wielu nauczycieli, jest tylko nauczycielami, którzy zapewne świetnie uczą, ale z biznesem nigdy nie mieli nic wspólnego. Student, czy młody lektor, a także taki, który uczy dzieci, nie będzie tu dobrym rozwiązaniem.

W sytuacji biznesowej warto postawić na doświadczonego lektora/coacha, który w swojej karierze miał styczność z biznesem, może sam rekrutował i ma gotową metodę i program nauki, przeważnie nauki bardzo intensywnej (od tygodnia, do miesiąca czasu), gdyż 87% osób, które szukają pomocy językowej stoi tuż przed drzwiami firmy i ma bardzo mało czasu na przygotowanie.

Dobry program, czyli jaki? W dobrze dobranym materiale powinno znaleźć się co najmniej 12 lekcji 90 minutowych podzielonych tematycznie na sekcje:

- Interview questions

- Describing yourself

- First impression

- Body Language

- Public Speaking and Effective Presentations

- Solving Problems

- Small Talk

- Time Management

- Vision of development in a company

- Career path

- Networking

- Project Management

Tak zbudowany kurs pozwoli każdemu, kto stanie przed komisją rekrutacyjną czuć się swobodnie, jeśli chodzi o język angielski. Mówimy tu oczywiście o osobach, które z angielskim miały cokolwiek wspólnego i są na poziomie od B1-C1, ponieważ osoby początkujące ze względu na zbyt mały zakres słownictwa oraz innych umiejętności typowo językowych nie będą w stanie przeprowadzić sprawnej i efektywnej rozmowy o pracę w języku angielskim.

Nie można zapominać również o całkowitym zanurzeniu się w języku angielskim (Total Immersion Method), który przewiduje w celu intensyfikacji nauki, korzystanie z ogólnodostępnych źródeł, jak – zagraniczne radio (np. BBC), słuchanie podcastów, czytanie anglojęzycznej prasy i magazynów, oglądanie video w internecie, czyli wszystkiego tego, co przybliża nas poza zajęciami do języka, w którym będziemy prowadzili rozmowę. Ta dodatkowa praca i tak dobrane elementy, pozwolą osłuchać się z językiem, znaleźć nowe słowa używane w biznesie, czy Waszej branży. Praca z lektorem/coachem to 50% Waszego sukcesu, kolejne 50% to ciężka praca, która może zwrócić się i zaprocentować już podczas rozmowy z pracodawcą.

Dobry kurs to nie tylko słownictwo, które będzie nam potrzebne do prowadzenia konwersacji na wysokim poziomie, ale również umiejętności życiowe (Life Skills). W śród najważniejszych wymienić można umiejętność prowadzenia prezentacji, zarządzania czasem, myślenia krytycznego, rozwiązywania problemów, przekonywania, wywierania dobrego wrażenia, czy kreatywnego myślenia, a także przywództwa, negocjowania oraz stosowania sprawności komunikacyjnych czy nawiązywania relacji. Tylko dobry lektor/coach jest w stanie sprostać, tak wysoko postawionej poprzeczce.

Podsumowując, warto rozważyć nawiązanie współpracy językowej z doświadczonym lektorem, z którym współpraca nie zakończy się tuż po naszym „Job interview”. Warto rozwijać się językowo dalej i kontynuować np. zajęcia konwersacyjne, które podtrzymają nasze umiejętności. Spotkania jakie odbyliśmy z lektorem poparte pracą własną, dodadzą nam pewności siebie oraz pozwolą na osiągnięcie sukcesu podczas rozmowy o pracę w języku obcym.

 


Galeria zdjęć:

  • Job interview